Její děsivá souměrnost - děsná obálka, děsivý děj

28. června 2013 v 16:03 | Em |  inspirace
Chtěla bych se s Vámi (haha, jako by sem někdo chodil) podělit i o nějaké dojmy z knih, které čtu. Budu psát jen o některých, protože

mívám ve zvyku dočíst cca do poloviny nebo i dál, tam mě to přestane bavit, tak s knihou skončím a úplně zapomenu
a

mám málokdy rozečtenou jen jednu, většinou je jich tak 5
a
některé jsou mainstream, je o nich článek na každým literárně zaměřeným blogu a já bych spíš chtěla přestavit ty, co na vás sice nevykouknou hned z výlohy, ale stojí za to
a
některé jsem četla, dočetla... ale stejně mi moc nestojí za to, abych o nich psala
a
občas se uchýlím (hm, jak trefné slovo) i k věcem, jako Fifty Shades, a o tom vážně číst nechcete
a taky
čtu ráda v cizích jazycích (fj, aj, ruština, norština) ale rychlost a porozumnění není úplně oslňující :)


začnu tedy s Her Fearful Symmetry (český název, Její děsivá souměrnost, zrovna moc nepobírám) od Audrey Niffenegger

1) česká obálka-brrr, 2) to už je lepší 3) tahle má jako jediná něco společného s dějem, ale graficky mě nezaujala


Jestli budete mít zájem si knihu přečíst, doporučuju se moc nedívat na recenze, max si přečíst anotaci, podle mě se tu jedná o ten typ knihy, do který je lepší se pustit bez očekávání a s téměř nulovými znalostmi o obsahu, překvapí vás o to víc.

O čem to je:
Dvojčata Edie a Elspeth žijí každá v jiné zemi, ze čtenáři neznámých důvodů se nechtějí stýkat, píší si pouze dopisy. Elspeth je těžce nemocná, leží na nemocničním lůžku a ona i její přítel Robert už ztratili naději, že se uzdraví. Zanedlouho ji najde v posteli mrtvou. Tím začíná nadpozemská část příběhu, protože místo Elspeth situaci komentuje její duch. Robert se ji rozhodne pohřbít na hřbitově nedaleko jejich bydliště, kde také dělá průvodce.

Do Ameriky, kde žije Edie, dorazí dopis spolu se závětí. Elspeth odkazuje svůj byt jejím dcerám Julii a Valentině (také dvojčatům), ale má několik podmínek. Dvojčata v něm budou bydlet alespoň jeden rok a jejich rodiče nesmí překročit jeho práh.

Obě dívky se rozhodnou, že je na čase se osamostatnit, a tak se z Ameriky vydají až do Londýna, ačkoli předtím nebyly ani za hranicemi. Doufají ve velké dobrodružství a Valentina by chtěla konečně dostudovat.

Na místě se má dívek ujmout Robert, který se ale pořád nevzpamatoval ze smrti své přítelkyně. Překvapivě je to ale Valentina, která si k němu brzy najde cestu.
Elspethina duševní síla mezitím roste, učí se hýbat předměty nebo a vyvolávat lidem mráz na těle pouhým dotykem neviditelných rukou. Není si jistá, jestli nechat Roberta jít, nebo za něj dál ješitně bojovat, když se bez ní tak trápil.
Nakonec se rozhodne dát o sobě vědět, což jemu i dvojčatům hodně zamává se životem...

Co si o tom myslím:
Zatím jsem narazila na málo knih, které mě dovedly opravdu vykolejit a jejichž děj mi zaplnil myšlenky ještě dlouho poté, co jsem dočetla. První dojmy byly depresivní, morbidní a nepobízely k pokračování. Děj brzy začal nabírat spád. Dávný skandál mezi dvojčaty se proplétal s manželskými problémy staršího páru v sousedském bytě v Londýně, šílenost se zamilovaností, něžná gesta s brutálními činy (s původně dobrým úmyslem) a podobně. Některá jednání postav mi přišly naprosto nepochopitelné a často jsem pochybovala nad jejich psychickým zdravím. Po většinu času jsem nabývala smíšených dojmů a zároveň se těšila, jak bude vypadat závěr, který je vyfantazírovaný do nejmenších podrobností a taky dost... to slovo si budete moct doplnit sami, až si to přečtete :) Můžu jen říct, že ani na posledních stránkách neztratily události nic ze své překvapivosti a podivných zvratů.
Také námět, který autorka zpracovala určitě stojí za pozornost a zamyšlení, ačkoli skeptické většině se bude zdát zbytečný. Jak to asi vypadá po smrti? Nikdo nezná správnou odpověď, proto není možné kritizovat, jak existenci ducha popsala autorka. Spíše ji obdivuji za tu fantazii a odvahu pouštět se do takových témat.

Jestli jste dočetli až sem, doufám, že jsem vás na knihu aspoň trochu nalákala nebo že mě obdaříte komentářem :D

Hezký pátek a vysvědčení (i když s tím druhým už teď nic neuděláte).
Em
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama