Sny se plní.

16. července 2013 v 13:18 | Em |  (Mimo)pražské záležitosti
Teď nasadím naivní úsměv a budu si představovat, že to někdo čte a snad (pááni) komentuje :D

Nejspíš jste pochopili, že mám na mysli zemi jako stát, ne naši planetu. Občas se mi totiž stane, že někam přicestuji a přesto, že jsem tam třeba i poprvé, cítím, že tam patřím, jsem tam šťastná, problémy se změnšují a já můžu v klidu přemýšlet. Všechno jako by tam fungovalo jinak. Teda ono taky funguje, ale já tím myslím už jen ten pocit, který ve vás zanechá.

A konkrétně se mi to stalo v Norsku, odkud jsem se před dvěma dny vrátila. Abych v tom nědělala ještě větší zmatek, rozdělíme si to do pár otázek a tvrzení, ať si každý najde to, co ho zajímá.Proč Norsko?
Už jsem to naznačila v minulém článku, jsem naprostý norofil. Mám slabost i pro Skandinávii, jejich jazyk, kulturu, usměvavé blonďáky, co jsou tam za každým rohem, norskou hudbu, pátrání v norské historii, půlhodinové zírání do fjordů, šplhání na skály ve vysokých pohořích a vše ostatní, co k té zemi patří. Asi se to nevysvětlí, když řeknu, že to začalo z ničeho nic, ale tak to bylo.
Jednoho krásného dne se mi dostal do ruky nějaký katalog s nabídkou výuky jazyků. Uviděla jsem norštinu - a napadla mě challenge - co kdybych se ten jazyk sama naučila? :D A pak už to jelo. Začala jsem si víc všímat náznaků všude kolem - fotky, vlajka, že moje oblíbená skupina je vlastně z Norska, jejich filmy..
A rozhodla se, že se tam musím vydat a přesvědčit se na vlastní oči.

Jak jsem se tam dostala:
Nebojte, mapu ani telefoní čísla sem dávat nebudu :D Jelikož jsme jely s cestovkou, tak to bylo zařízené. Cesta busem a pak v Německu nalodění na trajekt do Švédska. Pluli jsme přes noc. A zpátky letadlem.

První dojmy
Skákala jsem do vzduchu a pištěla nadšením :D Nejkrásnější bylo, že jsme šli po mostě, který vede ze Švédska do Norska a já jsem skoro přesně věděla, ve který moment už se nacházím v mé vysněné zemi. Samozřejmě jsem se s tou cedulkou musela vyfotit)

Ještě střípky ze Švédska:


a bizonek.. taky Švédsko)
Co se dělo
Program byl dost pestrý, viděli jsme všechny možné přírodní útvary, procestovali jižní a střední Norsko, byli v Oslo a Bergenu, v různých muzeích a viděli ledovec.. Prakticky každý den se spalo v jiném hotelu, hodně jsme se přemisťovali a celkem za těch 10 dní najeli cca 3 000 km! Když jsme se večer konečn ubytovali, chodilo se ještě ven, Norsko má totiž jednu ohromnou výhodu oproti zbytku Evropy a to, že

nedochází k úplnému setmění
O tom jste asi slyšeli, ale není nic lepšího, že to vidět. Když jdete kolem desáté na pláž a obloha je celá oranžovožlutá od slunce a mraky přitom temně modré. Asi takhle (ano, je to moje fotka):


Vědět, že je úplně fuk, kdy půjdete zpátky (lesem), nebude tam tma. A o půlnoci z hotelovýho pokoje pozorovat tu stejně temně modrou oblohu, jakou máme my u nás, když si lidi sedají k večeři. A díky stejnému fenoménu se ráno mnohem líp vstává.
Jinak Norové na tohle mají svou fintu, aby neproflákali celou noc venku s představou, že je večer. Prostě světlo nesvětlo, zapnou se pouliční lampy singnalizující, že začíná být pozdě.
...
Tohle samozřejmě není všechno, co bych k Norsku chtěla říct, ale taky vím, že je náročný udržet pozornost u předlouhých článků. Rozdělím to teda do víc částí a příště se můžete těšit třeba na místa, která mě opravdu nadchla a která vám doporučím, kdyby se tam někdo chystal. A samozřejmě víc fotek :)
Tak se zatím mějte krásně)
Em
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lywia † Lywia † | Web | 10. listopadu 2013 v 13:10 | Reagovat

oh,Norsko :3 *tichá závist*

2 majakufa majakufa | Web | 2. ledna 2014 v 17:25 | Reagovat

kaaaaaaaamo ... budeme  si moc dobre rozumet.. ja jsem zas taky zamilovana do Norska ale spis do tech blondaku .. do stylu oblikani a tak . ale stejne uplne ti zavidim ze si tam byla :) btw pises tak nadherne ze jsem si to predstavovala jak bych tam byla.. O_O :-) (y)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama