oduševnělé řeči

Vyjde to až napodruhé

11. května 2018 v 11:53 | Ria
Měla bych psát seminárku, přesněji seminárkY, ale nějak nemám to správné inspirační flow. Ten flow? Kdo ví.

Image de anime, kawaii, and love

Hledám si novej byt, proč? Se starým se loučit nechci. Je mu 8 měsíců, tedy osm měsíců v mý přítomnosti. Mám ho ráda, měla jsem spostu snů a představ, když jsem se tam stěhovala. K těm představám jsem zapomněla připočítat svoje spolubydlící, kteří, jak se poměrně brzy ukázalo, řvou, na mě, jsou nepžíjemní, jejich pohled dokáže otrávit celej den a radši bych škrábala sporák celej den, než poslouchala jejich monology.

Nepřizpůsobivá? možná. Jdu se nadejchat čersvého vzduchu, když nemůžu vydržet v jednom místě s lidmi, co měli takovej amok z hrnku ve dřezu, že mi to psali přes messenger do školy.

No nic, jdu se vrátit k práci. Zbývá mi asi 10 minut času na frenetické listování akademickými pracemi.

Předodletová

13. července 2017 v 21:36 | Ria
Ahoj,

ani já nechápu, že jsem se tak dlouho neozvala. Váš zájem mě těší. Ne vždycky dávají slova, která tu za sebou skládám, smysl, a ani nevím, jestli jsem schopná se pustit do zpětného vysvětlování (viz nezodpovězené komentáře, nedělám to proto, že bych je ignorovala, prostě jenom nevím, kudy se k tomu dostat, kde začít).Vždycky jsem se snažila, aby tenhle blog byl spíš on the positive note, koneckonců ho založila Maria sluníčko, holka, která mi občas hodně chybí. Teď jsem spíše přešla na cynismus, vysmívání se pocitům (svým i cizím), prorážení bariér a přesvědčování lidí, aby dělali to samé. Ne všechno je špatné, ne všechno dělám dobře. Vlastně to nebyla cesta, kterou bych si vybrala - spíš to způsobila psychika.

S mamkou si zaletíme do Moskvy. Moje vztahy s mamkou jsou vlastně dost komplikované, jaksi provizorně sestavené, aby držely, jenže škvírami se do nich dostalo neporozumění, výčitky a prostě frustrace, kterou jinak není, kam dát. Jako bych necítila podporu ani v pozitivních změnách, co dělám ve svém životě, ani v problémech, do kterých občas zabřednu. Možná ani já nejsem ta nejlepší podpora, abych z toho nevyšla tak svatá. Dneska mi babička řekla, že vůbec lidi neposlouchám, jenom čekám, až jim budu moct skočit do řeči. Zamrzelo mě to, jedna z mnoha "myšek", co dělám v mezilidské komunikaci. Přičtěte si mlčení a ignorování otázek, střílení si z lidí na hranici příjemnosti, hysterický smích, za který se v mnoha případech omlouvám, nechuť být první, kdo začne komunikaci, a máme Mariu dnes. Zas na svou obranu umím být třeskutě vtipná, vydržím hodiny vyprávět o intelektuálních tématech s intelektuálním výrazem a ptám se lidí, jak jim je, protože to vážně chci vědět.

.

To je update, ani jsem nevěděla, že o sobě tolik přemýšlím. Nesdělila jsem vám moc věcných věcí, jako třeba to, že jsem dostudovala prvák na žurně, zajela si do Evropského parlamentu, zamilovala se do zadaného (teď už nezadaného), nechala si znova udělat rovnátka, zapsala se a byla přijata na druhou školu, naučila se F akord na kytaru, přišla o pro mě jednu z nejdůležitějších holek za tenhle rok mýho života, byla vyhozena z práce, začala lézt a intenzivně si hledat práci jinou...
Image de quote, life, and change
věci jsou v pohybu. Jsem strašně ráda, že vás to ještě zajímá číst. Doufám, že máte léto podle představ.
Ria

Neutop se.

4. března 2017 v 16:29 | Ria
(vzkaz ode mne pro mne)

Vy už asi koncept těchhle mých dnů-nednů znáte, kdyby ne, rozepisovala jsem to v jednom z nedávných článků. Prostě se dávám dohromady. Něco se stalo, a tak se sbírám. Rozeběhly se opravy a já se znova učím (ne, nejsem robot, i když jsem to tak nechala vyznít). Obyčejné věci se stávají namáhavými. Kontakt s lidmi pouze vyměřený, v jednu chvíli "ano, ráda" a ve druhou "promiň, půjdu domů". Plány mi nevycházejí tak, jak bych chtěla, a to je bohužel jedním z mých triggers, úzkostí. Jasně, že nežiju ve světě, kdy mi každý řekne nějakou platnou hodinu a místo a nejlépe i dobu trvání a obsah, abych se mohla stoprocentně spolehnout. Pak to ve mně probublává, když jdem někam moc dlouho nebo když se mi někdo neozve, aby potvrdil, co jsme si domluvili.

To je první fáze. Těžkosti života. Nebo tak nějak. To, do čeho padám, není tak "normální", jak si to má včerejší společnost představuje, ani tak fascinující a přitažlivě temný, jak se zdá té dnešní. Je to válka, bez přehánění. Nejabsurdnější je ten boj sama se sebou. A mnohé vás to naučí o lidech. Třeba to, že v roli "sluníčka" se jim líbíte mnohem víc, a tak si ji časem osvojíte, i když k ní už ne pokaždé dokážete navázat ten citový vztah, pocítit její skutečnost.
Image de heart, boy, and grunge
Nechci to brát jako nějakou svou vylejvárnu. Kdybych chtěla, asi vymyslím nějaký fantastický coming-out pro každého, ale mně zatím stačí, že mě a mou hlavu akceptují ti, kteří pro mě nejvíc znamenají. Kromě Kate (a bývalého). Ale to už je jiná story.

A proč že to teda píšu? Ztratila jsem svou pointu v polovině. Asi takovéto to happiness is a choice. Šťastné světlo vržené nezávisle na událostech. A co šťastné události rozkládající se zevnitř?
Ria

tak už jsem sundala i ten vánoční stromeček

16. ledna 2017 v 21:33 | Ria
Přitroublý zkouškový. Už dlouho mi tak nehrabalo z učení. Ale zas vím, že když si na to sednu s někým, kdo má taky tunu věcí na práci, jde to nějak líp.

Byla jsem ale často v kině a s klidným svědomím doporučuju Egona Schieleho, Anthropoid, Komornou a Bridget John's baby.

A radost mi dělá dělání stop do sněhu, obzvlášť pokud se vracím sama po vydařeném večeru a vločky padají do tváře.

Ne, neudělám všechny zkoušky napoprvé. ale řidičák taky vyšel, i když vyšel napopáté.
Silvestr byl víc než fajn. Propásli jsme odpočet, bouchali šampáňo a přáli si jen to nej. Ale tímhle to nezačíná, jen pokračuje.

Musím se jít učit soc. Doufám, že všichni všechno zvládáte.
Ria

Work with the pain.

17. prosince 2016 v 23:28 | g.emma
Vždycky jsem byla naivní. Nikdy jsem si to nevyčítala.

Koneckonců díky naivitě vznikl tenhle blog a vznikla jsem já, taková, jaká jsem teď. Díky ní jsem si našla zájmy, které se názorově možná příčí hodně lidem, které potkávám, ale dotýkají se mýho srdce jako nic předtím. Díky tomu vím, že když skončím jednu školu, není to konec světa. Že konec světa je přechodný termín, kterým zalepujem věci, které nemáme v tu chvíli odvahu řešit. Ale zatím vždy přišel ten moment, kdy jsem tu náplast strhla, podívala se na tu záležitost s odstupem a řekla si:

"tak jo. jdem na to."

Nic (asi) není nepřekonatelné. Říkám asi, protože některé věci nepřekonatelné jsou a taky to posuzuji ze své pozice šťastného dítka evropské civilizace, kterému objektivně a (kdybych nepožadovala pořád víc) i subjektivně nic nechybí.

Konec světa právě skončil a cítím, že je na čase vyrazit zpátky, na začátek. Nepředstavitelně ráda bych některé věci začala úplně odznova, včetně jednoho vztahu. Představte si, jaké by to bylo, přijít k člověku, který byl vaším světem a říct:

"ahoj, ty taky jezdíš rád na kole?"

panuje ve mně totiž ta naivní představa, že odtud to může vyrazit miliony směrů. A že tentokrát, když začneme nanovo a načisto, to může i někam dorazit. Nemůžu se zbavit jedný věci, kterou mám před očima, nevím, proč je ten obrázek v mé hlavě tak přesný. Stojím na balkoně v letních šatech, pod nimi to, co jsem si koupila jen pro něj, a vítr ve vlasech. Je to asi tak tři měsíce odteď (ty letní šaty asi nejsou úplně logické). On je někde v domě. Je slunečný den a máme všechen čas světa a začínáme ve třetí zemi, dávno v hlavě ani jeden nemáme tu katastrofu, co se stala o mnoho měsíců dříve.
Image de retro

Měla jsem vztah na dálku.

have a day.

6. listopadu 2016 v 15:42 | Marjane
Občas se nám sníží standarty, a to natolik, že sníme o jednom jediném normálním dni. Ne úžasném a plném zážitků. Ne nezapomenutelném a prožitém ve stylu, jako by to byl poslední den vašeho života. Prostě jen normální. Normální nuda. Normálně vstát, dát si kafe, otravovat se v mhd po cestě do školy, koukat na kyselé ksichty a klidně být i jedním z nich. Normálně si jako rozmazlenej fracek stěžovat na školu, na těch pět povinností za semestr, jít si se spolužáky sednout na pivo (víno) a pak si vyčítat, že jsem přece tohle odpoledne chtěla konečně začít na něčem pracovat.

To jsou všechno věci, kterých si nevšimnete, dokud o ně nepřijdete. Je to jako když jsem psala jeden seznam, někdy před svými osmnáctinami. Cítila jsem se sama jak kůl v plotě a rozepsala se tedy o vztazích a o tom, co bych za nějaký dala. Zakončila jsem to slovy "na hony vzdálený ideál, který si právě teď žije tolik lidí" (nebo tak nějak). Za tu uplynulou dobu už jsem měla šanci si to konečně vyzkoušet na vlastní kůži a teď mi to přijde právě tak normální jako ten normální život. Není potřeba na to neustále myslet. Tak jako nebylo potřeba myslet na nervydrásající obyčejnost normálního života, dokud se i z ní nestalo něco nedosažitelného.

Víte, že můžete vypadnout ze společnosti? Z řádu? Můžete se ocitnout za sklem, dychtivě pozorovat lidi, co si to vykračují sem a tam, dlaně přitisknuté na sklo a vědomí, že se tam teď ani v nejbližší době nedostanete. Tak nějak bych popsala pocity poslední doby.

Vysvětlím vám, co se mi tak líbí na tomhle citátu. Je to acceptance - přijetí. Mnozí nemůžou pochopit, ale každý umí akceptovat. Nebo bych ráda věřila, že každý máme v sobě schopnost přijmout i ty věci, kterým tak úplně nerozumíme. Je to opak přístupu "nikdy se mi to nestalo tak nevím, o čem mluvíš", kdy člověk neguje vaši zkušenost a pocity, jen proto, že se nevešly do jeho škály. Lidé se rádi ke všemu vyjádří - věřte ale, že k některým situacím neexistuje vhodný příměr. Jakmile je vaše srovnání světelné roky daleko od toho, s čím se potýká vám blízký člověk, tak si ho, prosím, nechte. Není nic horšího než přijít s takovou frází k člověku, který se potýká s tím nejhorším ve svém životě a myslet si, že mu pomůže vědomí, že se vám cosi podobného kdysi stalo.

Proto nemá cenu přát dobrý den. Občas prostě dobrý den není v našich silách. Občas tím jediným co chceme je, aby ten den proběhl v klidu, někde začal a někde skončil. Některé dny prostě ani nemám chuť mít dobrý den, protože by to znamenalo namáhavou snahu místo odpočinku. Jsou to takové mezidny. Nevzpomenu si na ně jako na dobré, ani jako na špatné. Dny, kdy jsem se schovala v bezpečí za sklem, protože jsem neměla sílu být součástí tohoto světa.

Have a day.

I wasn't supposed to say that

17. září 2016 v 23:37
Sledování YouTube je možná prokrastinace, ale když narazíte na tvorbu jako má Dana z TheBookHoader, stojí to za to. Její videa jsou na pozitivní vlně, motivační, ale taky lidská a plná opravdových emocí a nezkreslených dojmů. Občas něco takovýho potřebuju.

Možná se k psaní sem vracím vždy až po delší době proto, abych měla dostatek zážitků, změn, které vám popisovat. Možná už nejsem dobrá na psaní o meziprostoru, o tom, co se nestalo nikde a nikdy, o abstraktních věcech v mé hlavě a objevech. A tak musíme začít klasické deníkové "byla jsem, viděla jsem". Myšlenky se ztrácejí skoro vzápětí poté, co se objeví. Což je vedlejší efekt, příznak, taková bílá vlajka něčeho, co mě dohání už roky. Něčeho, co mi ruinuje život víc, než kdy předtím, protože můj život teď je rozmanitější než kdy předtím (a tak je v něm víc lákavých terčů, víc mrakodrapů, které by se mohly co nevidět skácet).

A nyní k tomu, co se stalo: poslední dny v Norsku byly tak naplněné, až jsem si myslela, že se budu muset rozdělit na dvě. Chtěla jsem být s tolika lidmi zároveň, protože bylo jasné, že je pak dlouho /a některé už nikdy/ neuvidím. Byli jsme fakt dobrá parta a v tolik porozumění na jednom místě jsem ani nedoufala. Udělali jsme si malý výlet do Osla, po němž to loučení bylo svou tragičností jako z holywoodského filmu. Nicméně dva měsíce jsou už slušná doba a měla jsem se v Praze na co těšit. První dny a noci se nějak úplně spojily dohromady, protože jsem chodila z jednoho srazu na druhý, vítala se s dalšími a dalšími lidmi, do čtvrté hodiny ranní ze sebe vysypala všechno, co jsem neměla odvahu říct ani náznakem.

Nikdy v životě jsem nelétala tak často jako za tento měsíc. A spolu s Norskem to dělá celkem 6 přeletů za tři měsíce, což je na mě dost. Miluju létání i cestování, bloudění ulicemi, národní zvláštnosti a tak dál. Teď jsem v Barnaulu, ve svém rodném městě. Předtím jsme se stavili na tři dny v Moskvě. Je fajn být v Rusku a znát ho z jiné stránky, než je v Evropě běžně prezentovaná. Je fajn nemít z něj zbytečný strach a nepředstavovat si bůhvíco. Na druhou stranu musím ale říct, že objevy jako věčný oheň věnovaný "vojákům padlým v boji proti kulackým a eserským banditům" překvapila i mě. Zkrátka stopy minulýho režimu najdete, a to nemusíte ani dobře hledat. A zrovna "moje" město je tak zvláště zkomponované z moderny a jakéhosi pozůstatku po Leninovi. Ale cítím se tu doma. Stejně jako v Praze.

Teď je čtyři ráno, mám hlad, jsem bezcílně zamilovaná a měla bych jít spát. Zvykla jsem si tu skoro jako doma, což je jasné z nočních procházek ve známých ulicích, konverzacích s kamarádkou z dětství i plus mínus stabilní fajn nálady. Dnešek byl obzvlášť naplněný, tak moc, že vám z toho snad řeknu jen to, že jsem se dlouho takhle s někým nevyblbla, a že nevidět někoho šest sedm let není vůbec žádná překážka k bezchybnému porozumění, když se znova setkáte.

Přesto, trochu víc zodpovědnosti by mi neuškodilo.

Image de life, quotes, and love
Žijte a nezapomeňte dávat lidem (a nejen těm) najevo, že je milujete.
M.

mind your soul

9. července 2016 v 14:54 | Marjane
Hei.

Když zavítám na tento blog, připadám si jako hodně neaktivní blogerka. Jako kdybych neměla co říct. Opak je pravdou, a já občas přemýšlím jestli ty dva blogy nějak nespojit dohromady, ale už tam mám napsáno 49 článků (nemám tohle číslo ráda, takže se co nejdřív pustím do padesátého), a navíc nemyslím, že by to byla nějaká změna k dobru. Ale asi by si to tu zasloužilo a little update on my life.

Za měsíc se toho stane docela dost. Naposledy jsem psala v přijímačkovým shonu - výsledky mě nepotěšily, ale vlastně ani nezdrtily. Na vysněnou školu chodit nebudu, ale pořád si muzu vybrat mezi dvěma naprosto super obory, a to žurnalistikou a mezinárodními studii (ne v tom ekonomickém smyslu, naštěstí). Jestli máte někdo nějaké povědomí či postřeh, budu vám ráda naslouchat.

Žiju daleko od Prahy, v malé chatce, kolem hory a řeka a les. Před týdnem jsem se mohla zbláznit z nezvyku a nedostatku podnětů, z pocitů osamění, to naštěstí přešlo. Vlastně jsem naopak přišla na to, že klid od městského života a od městských lidí (nezlobte se na mě) mi v některých směrech dost prospívá. Takže tak. Relaxuju, regeneruju a učím se zdravějšímu přístupu k okolí a hlavně sama k sobě.

Je totiž hodně věcí, ze kterých se hroutím. Nemá to nic společného s 'dobrou' a 'blbou' náladou. Cílem není nasadit úsměv a dobýt svět, ale uvědomit si, že je v pořádku cítit všechno, co cítím. Návaly lásky k sebe míň mně známým lidem, jen tak, kvůli drobnostem. Zpochybnění toho, že jsem výhradně 'na kluky' - a víte co, já stejně nestojím o žádnou nálepku. Bezednou propast, nejčernější myšlenky, pocit naprosté nevyrovnanosti a ztráty kontroly nad jakýmsi svým well-being (na tom budu ještě pracovat). Mohla bych vyjmenovat dalších 1000 věcí. Není to moc náhlé, divné, nepřijatelné - jsem to já. A já hlasuju pro individualitu před uniformitou. A jsem feministka.

Tak. Mám pocit, že to takhle stačí, je to příjemné být chvíli odlehčená od typických myšlenek rutinního života. Snažím se vypínat podněty z virtuálních realit i lidi, kteří se mě každý den znova a znova ptají, jak jde život v tom Norsku, a očekávají vyčerpávající odpověď, kterou ale nechci trávit svůj čas. Raději zapnu své smysly a užiju si nikdy nestmívající se oblohu, vítr na tváři, maličkosti, ve kterých se zrcadlí starost a prostý zájem jednoho člověka o druhého.

Užívejte léta :)

my busy self

8. června 2016 v 15:13 | Em
Nepřipravená.
tak bych to popsala jedním slovem. tak bych se popsala jedním slovem.
jeden z nejžádanějších humanitních oborů a já tam jdu s minimem materiálu a nervama v kýblu. Moje učení vypadá tak, že se dlouho učit nevydržím, a tak se nakonec stejně vyrazím uklidnit a nadýchat čerstvého vzduchu na Střelák.
V ruce si nesu Respekt a myslím si, že je to snad dobrá příprava ne, nemyslím, ale už je pozdě.
.
ale víte, co. věci vždycky nějak dopadnou. A jelikož jsem nebrala žádné nabízené přípravné kurzy a ani sama se s přípravou nepřetrhla, věděla jsem, co mám čekat. Buď ano, nebo ne. Mezi tím nic není. dám do toho, co můžu, a jestli mě vezmou o bod o dva, pořád to beru tak, že mě vzali. Jestli mě vezmou suverénně, tak to asi ukazuje, že na ten obor mám víc, ale prostě jsem mohla mít štěstí na otázku a spoustu dalších faktorů.
.
Nikdy jsem nebyla ten člověk, co kecá (pardon, mluví), když něco neví. Ale čím dál častěji se přistihnu, že si urovnávám myšlenky za pochodu, tudíž občas vyslovím velkou blbost, jen abych se potom sama opravila a upřesnila. naštěstí, či naneštěstí, teď si nejsem jistá, se to zatím nestává u zkoušek. Už ani nespočítám, kolikrát jsem krčila rameny, mlčela a řekla, že "nevím". dokonce, když jsem tak napůl věděla či tušila.
.
takže dnešní zkouška docela katastrofa z mýho pohledu, ale zřejmě se i za katastrofy dává půlka bodů. kdybych se stresovala za každý obor v takové míře, tak bych se na tom Střeláku mohla asi rovnou ubytovat.
.
Jestli máte taky zkoušky, držím vám pěsti. Přežijete to.

M.

jak to bylo a kým teď budu

12. května 2016 v 18:24 | Emča
Ahoj :)
měla jsem teď tak hektický týden (a celkově život) jako už dlouho ne. Vzpomínám, jak jsem si procházela různými stavy vyděšení - od počátečních někdy před třemi měsíci, jakože "ježiši, vždyť já tu matiku vůbec neumím!", no, až po zděšení v neděli: "zeměpis!", v úterý: "matika!!!" a včera: "dějepis!!" Nějak jsem si začala uvědomovat, že tentokrát už je to doopravdy, žádná maturita nanečisto nanečisto, dokonce ani ne maturita nanečisto. Prostě tady to máš, a koukej to napsat pěkně logicky a inteligentně, aby ti tam náhodou nepřistála nějaká nepěkná známka. V průměru asi 4 hodiny čistého času na každý předmět, bolavé ruce, po napsání testu hlava prázdná jako u člověka, kterému právě někdo sdělil, že je Země kulatá.. Jo, dost to s vámi zamává. Psychicky, fyzicky, spánkově-deprivačně, emocionálně. Vystresujete se vlastními obavami a představami otázek, na které nedokážete odpovědět. Jste protivní na celou rodinu a máte pocit, že se váš život omezil na učení a přípravu a odepisování kamarádům, že teď ani v nejbližší době opravdu nikam nemůžete, protože

maturujete.

Nejspíš jsem v tomhle (a vždycky jsem byla) trochu zvláštní, protože já jsem ani nevěřila, že se k maturitě dostanu, že ji kdy opravdu budu dělat. Vždycky mi to připadalo tak vzdálené, něco, na co se ještě musím snad několik let připravovat... a stejně nikdy nebudu dost připravená.
Výsledky nevím, negratulujte. Ale mít to za sebou je opravdu velkolepý pocit, moci si opět sednout k něčemu jinímu než k učení, prokrastinovat hodiny a hodiny bez jakýchkoli výčitek... teda... moment
já mám vlastně ode dneška svaťák, protože ještě budou ústní. Dammit, francouzská sekce!

not sure I understand this role I´ve been given

24. dubna 2016 v 11:53 | Marji
Chtěla bych se vrátit do dob, kdy jsem pila každý druhý den kafe a ne víno. A ne vodku. A nemíchala ji s džusem. A neflirtovala, když vím, že to jen zasadí další rány - mně, nebo tomu druhému.
Prostě jen tak vzpomínám. Snažím se dát dohromady (ale občas to nejde). Můj problém je, že neumím udělat tlustou čáru. Místo toho jdu dál, mám svou druhou část, kterou se čím dál tím víc vzdaluju svému já z května-února, jenže nemůžu být takhle na dvě poloviny dlouho. Jsem v pohodě a mám kamárády a občas jim i tak napůl řeknu, co se děje, jenže
cítím nátlak
a chci dál být ve své ulitě
nechci, aby mě někdo chtěl líp poznat
nechci nic zkoušet
protože zkoušení bolí
Image de quote, heartless, and heartA chtěla bych taková zůstat. být s lidmi, kteří to budou akceptovat. Kterým řeknu, že dělám pořád ty samé chyby a oni se na mě nebudou dívat jinak, hůř.
.
Nechci se nakonec roztrhnout na dvě poloviny a žít svůj život mezi neposkvrněným štěstím a emocionálním zhroucením.
Image de time, quote, and solvePotřebuju čas. Hodně času.

a doufám, že se máte všichni co nejlíp :)

It's important to start with a good view.

27. března 2016 v 22:23 | M.
Neozvala jsem přes měsíc. To je nejspíš hrozné, ale tak co, jsem zpět. Minimálně na chvilku.

Měla jsem, a pořád mám hodně řešení sama se sebou. Zjistila jsem, že to bude delší cesta, než jsem myslela. Mám problémy, každý je máme. Já se jen snažím, aby mě znova nepotkalo něco hrozného (psychicky) a aby život plynul a nestagnoval.
Zrovna koukám na diskuzní pořad o seniorech, tak mě napadá, že bych mohla zkusit být víc... přiměřená svýmu věku? Protože občas začnu vyprávět, jako kdyby mě pořád vlastně potkávaly samé katastrofy a ten život nedělal nic jiného, než si se mnou hrál. Je mi dvacet a jsem to já, kdo by měl hrát. Hodněkrát jsem vstala a věděla jsem, že tenhle den prostě nebude dobrý. A to není něco, co je dobrý vědět od brzkého rána. A proč? Protože jsem neorganizovaná. Protože si sama kladu překážky. Vím, co bych měla dělat, nedělám to. Vím, že mi něco škodí, udělám to. Občas jdu naproti svým nepříjemným stavům a obcházím obloukem všechny radosti.
Tak. Bylo to řečeno, teď stačí slova přeměnit v činy. Hodně čtu, hodně píšu. Asi si říkáte, kde to všechno je. Všude, jen ne na blogu. Jsou to trochu moc soukromé myšlenky a mnohokrát nedávají smysl ani mě samotné.
Ale já se fakt nechci ubíjet. Dneska jsem měla dost času na to, abych se o tom ujistila. A dobrý výhled, ten s vámi udělá divy.
Chci víc skleniček v ruce a konverzací o spletitých cestách za štěstím i o tom, co se rozpadá.
Chci více inspirativních knih, které mě bodnou na tom pravém místě v tu pravou chvíli.
Chci více napsaných řádků, na které budu pyšná.
Rozumíte, chci joie de vivre - radost ze života.
Napište mi, prosím, svými slovy, jaké to je, pokud ji pociťujete. A pokud ne, bojujte se mnou, věřím ve vás :)
Em

running out of words

25. ledna 2016 v 19:32 | Marjane
Mám takovou "složku". Do ní píšu věci, které bych chtěla říct některým lidem, kdybych na to měla dost odvahy. Nevím, jestli je to zdravé, protože je tu někdo, komu takhle píšu vzkazy skoro každý den. Co víc, představuju si naše společný konverzace, přehrávám různý momenty a mám z nich doteď motýly v břiše, i když byly tak dávno. A zamotanou hlavu. Umíte si představit, když si v hlavě přehráváte nejhorší možný scénář a on se pak vyplní? Když se snažíte něco vyřešit, ale neumíte to, proto lidi raníte a raníte i sebe a prostě všechno je mnohem horší, než to muselo být. Proč bychom vědomě ubližovali těm, které máme rádi.. jsou to omyly. Přešlapy. Přeřeky. Ale stojí draho.
All my little plans and schemes
lost like some forgotten dreams
Seems like all I really was doing
was waiting for you.

sometimes it's hard to keep on living / but you're the one who's got to know just when it's right

29. prosince 2015 v 16:00 | Em
jsem největší flákač ze všech lidí, co znám.
vlastně jediné, co jsem za dnešek udělala, bylo, že jsem si přepsala 3 stránky semináře z dějepisu (který jsem správně měla zapisovat už od začátku roku, takže žádná sláva).
a pokud se to počítá, tak jsem si do dvou do rána procvičovala francouzštinu v konverzaci o neúspěšných milostných životech, minimu plánů na Silvestra a o dalších věcech, co jsou prostě chiant.


jinak opravdu jen čtu, píšu, rozumuju a konzumuju. to je život, co
myslím, že tohle rozpoložení je dobrý na nějaký rekapitulační článek. asi vám příště napíšu seznam nejlepších knih, filmů, zlomových bodů /to už asi radši ne/, písní...
ale dneska to budou opět jen bláboly, tak prosím o trpělivost.
objevila jsem včera, musíte uznat, že větší dokonalost najdete jen těžko.

Image de quote, girl, and marc jacobs
je oukej snažit se. je to dokonce k dobru, většinou. jenže když se snažím příliš - není to znak toho, že jde něco nezadržitelně
do háje a už není ani v mých silách s tím něco udělat? když mám pocit, že se snažím jen já - má pak vůbec cenu něco zachraňovat?
když to teď shrnu, mělo to dvě fáze - v té první jsem se snažila být víc než kamarádka a
v tý druhý jsem se snažila být aspoň to.

Je neuvěřitelné, jak moc máte najednou co říct v situaci, kdy se bojíte vyslovit tu jedinou věc: "Nefunguje to."
Protože naděje.

Svátky proběhly v pohodě, ani nevím, co k nim pořádně říct.

nepotřebujeme mluvit o věcech, které jsou v pořádku. přeju vám co nejmíň mluvení a co nejvíc štěstí!
Emit was almost right, i can't live this way.

22. prosince 2015 v 22:59 | Em
Tohle je pro mě první prázdninový večer
a po delší době jsem pocítíla opravdu fyzickou potřebu psát.
jinak mimo blog jsem si toho psala spoustu. jak jsem jednou, před dlouho dobou, začala, mám pocit, že co si nezapíšu, na to pak snadno zapomenu. a tak nějak si dokumentuju svůj "duševní pokrok" za každý měsíc. zkrátka jak se cítím.
Image de coffee and socks

jinak tohle je následek toho, že trávím večer děláním velké spousty věcí. během školy, se spoustou povinností na krku, jsem si takový luxus nemohla dovolit. možná i proto jsem nesesmolila ani řádku.

výchozí bod byl pocit ne štěstí, který pro mě není nic nového. ta mezera je tam důležitá, protože já nejsem neštaštná, jen prostě nejsem šťastná.

ne štěstí. pro mě to znamená tu spoustu alternativ, kterými naplňuji svůj život. alternativy jsou další můj pojem, který často používám (za chvilku můžu vydat psychologický slovník). je to jako když žijete něco, co není špatné, ale není to to, co doopravdy chcete. je to nejbližší dostupná varianta bodu, do kterého se chcete opravdu dostat. vím, že většina lidí se s tím spokojí, ale mně to prostě poslední dobou nedá.

z alternativ pro mě pramení ne štěstí. protože mám skoro to, co bych chtěla, je to na dosah, tak blízko. a přitom daleko. zkrátka není to ono. věřím, že nejsem jediná, kdo tenhle pocit zažil.

ale nechci to v tomhle článku rozmazávat, spíš si zkusím rozpomenout, kam že jsem se to posunula. podařilo se mi vyměnit některý alternativy za věci, u nichž si říkám, že jsou opravdu to, co chci v tu chvíli dělat

jako když si v daný moment řeknete, jestli byste chtěli být někde jinde, s někým jiným, cokoli změnit... a odpověď bude ne.

 
 

Reklama